تجاوز به عنف و مجازات آن

 

به رابطه نامشروع بین زن و مرد، تجاوز به عنف می‌گویند. درواقع این عمل به زور اتفاق می‌افتد و از لحاظ روحی و روانی و جسمی فرد مورد تجاوز آسیب میبیند. تجاوز به عنف امنیت عمومیو آرامش جامعه را خدشه دار میکند. تعرض و تجاوز به حق و حقوق، اموال و دارایی ها و غیره جرم محسوب می شود. جسم هر شخص نیز متعلق به خودش است، پس هرگونه تعرض و تجاوزی به آن نیز جرم محسوب می شود. بعد اتفاق افتادن این حادثه سعی کنید به مکان امنی بروید و با وکیل تجاوز به عنف و مجازات در تهران تماس بگیرید تا به شما بهترین مشاوره را ارائه دهد. سایت وکلا دارای اطلاعات کاملی از بهترین وکلای ایران است تا در مواقعی که به وکیل نیاز پیدا کردید به آنها مراجه کنید.

اثبات تجاوز چگونه است؟

تجاوز به عنف را می‌توان اثبات کرد، اما باید گفت که اثبات آن کمی دشوار است. در شرایط اثبات وجود 4 شاهد مرد عادل و علم قاضی آمده که عمده تجاوزات در خفا انجام شده و شاهدی وجود ندارد. مگر آن که فرد متجاوز اقرار به انجام شدن تجاوز کند که باز هم این مورد بسیار نادر است و افراد منکر این عمل می شوند.

برای اثبات از طریق پزشکی قانونی باید حداکثر 24 تا 48 ساعت بعد از وقوع تجاوز مراجعه کنید تا آثار جرم پاک نشود. از حمام کردن و شستشوی بدن و نیز مسواک زدن بپرهیزید. لباس هایی که هنگام تجاوز به تن داشتید را در کیسه نگهدارید.

اگر فرد متجاوز آشنا بود، نام تمام افرادی را که شما را با هم دیده اند یاداشت کنید و آدرس و ساعت مکان های را که قبل از تجاوز به آن جا رفته اید را در بیاورید. تمام پیام ها و تماس هایتان را با فرد متجاوز نگهدارید و از آن ها چند نسخه کپی داشته باشید.

وکیل-تجاوز-به-عنف

مجازات تجاور به عنف چیست؟

مجازات این عمل قبیح در ماده 224 قانون مجازات اسلامی آمده و طبق آن مجازات تجاوز به عنف، اعدام زنایی، بدون در نظر گرفتن اینکه فرد متجاوز جوان است یا خیر و یا محصن است یا خیر، می باشد.

اگر به زنی که باکره نباشد تجاوز شود، متجاوز باید مهرالمثل را که مبلغ تعیین شده دادگاه است بپردازد و اگر فرد مورد تجاوز باکره باشد بجز مجازات و پرداخت مهرالمثل، زانی باید دیه بکارت از بین رفته را نیز بپردازد.

روش اثبات جرم تجاوز به عنف

برای اینکه هرجرمی به اثبات برسد نیاز به ادله ای می باشد که جرم را اثبات کند تا قاضی بتواند براساس مستندات حکم دهد البته لازم به گفتن است که در صورت نبود ادله قاضی می‌تواند براساس شواهد به علم خود رجوع کند.

راه های اثبات تجاوز به عنف از قرار ذیل می باشد:

شهادت 4 مرد عادل یا 3 مرد عادل و دو زن: برای اینکه شهادت مورد قبول باشد می بایست شهود صحنه را با چشمان خود دیده باشند.

شهادت: چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند. باتوجه به اینکه جرم تجاوز جنسی در خفا و به دور از دید دیگران واقع می شود درنتیجه توسل به شهود و اثبات این جرم با استفاده از شهود بسیار نادر است.

اقرار خود متهم: اقرار متهم علیه خود تاحدی بعید به نظر می رسد مگر اینکه متهم عذاب وجدان داشته باشد و یا اینکه تحت فشار مجبور به اعتراف شود.

علم قاضی: با توجه به اینکه دو طریق قبلی یعنی اقرار و شهادت در عمل فایده بسیاری ندارد برای اینکه مدعی بتواند ادعای خود را به اثبات برساند بهتر است که به علم قاضی تکیه کند.به همین منظور قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به آن  استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

 

 

 

فعال در زمینه : وکیل تجاوز به عنف در شیراز - وکیل تجاوز به عنف در مشهد - وکیل تجاوز به عنف در تهران - وکیل تجاوز به عنف در کرج - وکیل تجاوز در کرج
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما