قوانین کلی کار 

 

زمانی که اختلافی بین کارفرما و کارگر به وجود می آید که این اختلاف به علت تخلف یکی از طرفین از قرارداد بسته شده ی کاری میان آن ها باشد در قدم اول بایستی با سازش دوطرف مشکل به وجود آمده حل شود اما در صورتی که مشکلات جدی تر باشد و با سازش حل نشود باید از طریق هیئت های حل اختلاف قانونی رسیدگی شود.

از پر تکرار ترین اتفاقاتی که میان کارگر و کارفرما ممکن است به وجود بیاید میتوان به مسائلی مثل عدم پرداخت حقوق و عیدی، سنوات، بیمه و دیگر مزایای ذکر شده در حقوق کارگزان اشاره نمود که در این میان به دلیل عدم شناخت کافی قوانین از جانب کارگران، زمینه ساز دعوی های حقوقی می‌شود. به این منظور برای حمایت از حق کارگر بهتر است که از وکیل اداره کار  کمک گرفته شود.

 

 

 

قوانین بیمه بیکاری کارگر

بیمه بیکاری شامل افرادی می شود که به صورت ناخواسته از کار بیکار شده اند و کارگرانی که طبق اراده ی خود از کار خارج شده اند شامل حمایت های بیمه بیکاری نخواهند شد که تشخیص اختیاری بودن یا نبودن بیکاری بیمه شدگان بر عهده ی نمایندگان اداره ی تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد.

در صورتی که از نظر هیئت حل اختلاف اخراج کارگر از محل کار غیر موجه تشخیص داده شود، حکم بازگشت کارگر اخراجی و پرداخت حق السعی او را از تاریخ اخراج صادر میکند و در صورت موجه بودن اخراج کارگر از نظر هیئت حل اختلاف، کارگر مشمول اخذ حق سنوات به میزان مشخص شده خواهد بود.

 

ارتباط بیمه بیکاری با وکیل اداره کار

براي اينکه مراجع حل اختلاف صلاحيت رسيدگي به پرونده ای را داشته باشند مي بايستي بين طرفين دعوا رابطه کارگري و کارفرمايي احراز گردد. بنابراین کارگري که قرارداد دائم و یا موقت با کارفرما دارد و از کار اخراج شده، باید در دادخواست خود درخواست بازگشت به کار نمايد و در صورتي که مرجع، رابطه کارگري و کارفرمايي را احراز نمايد ، به اختلاف رسيدگي مي شود.

تایید اخراج کارگر توسط کارفرما از مواردي است که توسط مراجع حل اختلاف کار مي بايستي به آن راي دهند تا با تائید آن، کارگر بتواند از مزاياي بيمه بيکاري برخوردار گردد.

برای دریافت مشاوره ی حقوقی در شیراز و اطلاع از حقوق قانونی خود در زمینه ی کاری به صفحه وکیل اداره کار شیراز مراجعه کنید.

 

اجرای ابلاغیه در اداره کار چه مدت طول می کشد؟

با صادر شدن ابلاغیه های مبنی بر شکایات هر یک از طرفین دعوا (کارگر یا کارفرما) حداکثر تا 15 روز پس از صدور رای هیئت امنا لازم الاجرا می گردد و اگر یکی از طرفین اعتراضی به رای صادره داشته باشند میبایست متن اعتراض را به صورت کتبی به هیئت حل اختلاف تحویل دهد تا رای نهایی صادر گردد.

کارگرانی بیمه شده ای که تقاضای دریافت بیمه بیکاری دارند میبایست حداکثر تا یک ماه بعد از ثبت تاریخ بیکاری به اداره ی تعاون، کارو رفاه اجتماعی مراجعه نمایند. در صورت عدم مراجعه ی  کارگر، مراجعه متقاضی بعد از 30 روز با عذر موجه و با تایید هیئت حل اختلاف اداره تعاون، کارورفاه اجتماعی تا ظرف 3 ماه امکان پذیر است.

میزان مبلغ بیمه بیکاری از تاریخ بیکاری محاسبه شده و مدت دریافت بیمه ی بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می شود.

 

قوانین کار برای زنان

انجام کارهای سخت و حمل وسایل سنگین که وزن آن ها بیش از حد مجاز است بدون کمک گرفتن از وسایل کمکی مکانیکی برای زنان ممنوع است.اگر کارگر زن باردار شود زمان مرخصی ایشان 90 روزه است که جایز است 45 روز از آن را بعد از زایمان استفاده کند. برای مشاوره ی اطلاعات در مورد قوانین و شرایط کار زنان و برای یافتن بهترین وکیل زن در شیراز می توانید با سایت وکیل شیراز در تماس باشید.
 

فعال در زمینه : وکیل اداره کار
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما