معاملات امور ملکی

 

در دنیای امروز به علت وجود مشکلات اقتصادی و وضعیت نا بسامان مسکن در کشور بسیاری از هموطنانمان به منظور تضمین آینده ی خود و آیندگانشان اقدام به معاملات مسکن و املاک می نمایند. حال اگر در این بین گیر دام کلاهبرداران املاک بیفتند خسارات بسیار جبران ناپذیری به سرمایه شان وارد می شود و حاصل یک عمر تلاش و سرمایه خود را به علت عدم دقت در معامله از دست می دهند. اشتباهات رایجی که در خرید و فروش و معاملات املاکی اتفاق می افتند نظیر:  نا آگاهی از قوانین و مقررات معامله ملک، اعتماد بیجا به افراد ناشناس در این زمینه، حرص و طمع، عجله و مشاوره نگرفتن از افراد خبره و نا آشنایی با قوانین خرید و فروش ملک است که درصورت بروز هریک ممکن است کل سرمایه خود را یک شبه بر باد دهند و ضررهای جبران ناپذیری به خود و خانواده وارد کنند.

 

با این وجود با رعایت نکات و انجام کارهای ساده می توانید از وقوع بسیاری از اتفاقات و کلاهبرداری ها هنگام معامله هرگونه ملک جلوگیری کنید. کارهایی مثل اطمینان یافتن از صلاحیت شرکت های سرمایه گذاری ملکی، اطمینان از داشتن پروانه و یا مجوز رسمی بنگاه های معاملات املاک، مشاوره گرفتن از وکلای مجرب ملکی، تایید پلاک ملک مورد نظر در دفترخانه ی اسناد رسمی، مکتوب کردن همه ی قرارداد ها و تعهدات طرفین معامله، تعیین تعداد واحدای فروخته شده و ... .هم چنین در در هنگام خرید ملک به نکاتی مثل سند دار بودن ملک، اطمینان مالکیت فروشنده، رهن و یا وثیقه نبودن ملک و تنظیم قراداد بسیار دقت نمایید.

در هر حال گاهی حتی با وجود دقت کامل خریدار یا مستاجر، مسائل و مشکلاتی در زمینه ی معاملات ملکی پیش می آید که نیاز به مشورت و وکالت از افراد خبره و آگاه در این زمینه می باشد، به همین منظور می توانید از بهترین های وکیل امور ملکی در شیراز کمک بگیرید.

در این جا به برخی دیگر از نکات مهم قبل از خرید یا اجاره ملک اشاره می کنیم:

 • توجه به طرح های عمرانی شهرداری مختص به منطقه مورد نظر
 • استعلام ملک از اداره منابع طبیعی
 • خرید و فروش و معامله ملک هایی مشارکتی
 • بررسی سابقه مالک یا فروشنده مالک از نظر سن قانونی، ورشکستگی در صورت بدهکار بودن، عدم داشتن اجراییه حکم قضایی مالک و ...
 • بررسی ملک از نظر قضایی (در رهن طلب کاران نباشد، در بازداشت نباشد)

 

قوانین میان موجر و مستأجر

. در این جا به برخی قوانین بین مستاجر و موجر اشاره می کنیم:

 • عقد قرارداد رسمی در دو نسخه بین صاحب خانه و مستاجر صورت می گیرد که باید با وجود دو نفر شاهد مورد اعتماد طرفین امضا گردد.
 • مستاجر در استفاده از ملک مورد اجاره به طور متعارف رفتار کرده و تعدی یا تفریط نکند.
 • از ملک مورد اجاره برای همان مصرفی که در اجاره‌نامه مقرر شده، استفاده نماید و در صورتی که در اجاره نامه مورد مصرف ذکر نشده بود، به همان منظوری که به طور قانونی از ملک استفاده می شود،‌ بهره‌برداری کند.
 • برای عدم اجازه اجاره ملک به شخص دیگری توسط مستاجر، ان مورد باید در قرارداد ذکر شود در غیر این صورت مستاجر اجازه این کار را دارد.
 • در مورد مطالبه اجاره معوقه از مستاجر، در صورتی که مستاجر اجاره بها را پرداخت نکند، صاحب ملک این حق را دارد که ملک را پس گرفته و قرارداد را فسخ کند و درخواست حکم تخلیه مستاجر را اخذ کند.
 • در صورتی که مبلغ اجاره‌بها دراجاره‌نامه تعیین نشده باشد، کارشناسان دفاتر املاک می توانند قیمت اجاره‌بها را تعیین کنند و مستاجر موظف است هزینه ی اجاره بها را از اول تا دهم هر ماه به موجر یا نماینده قانونی وی پرداخت کند.
 • حق اجاره را به روشی که بین مستاجر و موجر مقرر شده، پرداخت کند و در صورت عدم تعیین موعد، نقداً بپردازد.

 

خصوصیات یک وکیل ملکی با تجربه

 از مهم ترین ویژگی یک وکیل ملکی خوب در شیراز بالا بودن تجربه ی او در حل پرونده های حقوقی ملکی است. زیرا با وجود این که همه ی وکلا صلاحیت قبول و رسیدگی به پرونده های قضایی و کیفری را دارند اما این تجربه و دانش حقوقی یک وکیل مجرب است که موفقیت یک وکیل در حل پرونده ها را تضمین خواهد کرد.

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما