آشنایی با جرم آدم ربایی

 

 

آدم ربایی یکی از ناعادلانه ترین جرم هایی است که افراد می توانند مرتکب شوند و به همین دلیل نیز قانون مجازات سنگینی برای آن تعیین کرده است. زندگی آزادانه حق هر کسی است و هیچ فردی نمی تواند این حق یعنی آزاد بودن را از کسی بگیرد. چنانچه فردی این جرم را مرتکب شود، حال به هر دلیل که باشد، مجازات سنگینی در انتظارش خواهد بود. چنانچه مورد آدم ربایی قرار گرفته اید و یا شخصی از نزدیکان شما را ربوده اند، بهتر است هر چه سریع تر آن را به مراجع قضایی اطلاع دهید. بد نیست در این راه از مشورت های وکیل آدم ربایی نیز بهره مند شوید.

 

 

 

جرم آدم ربایی چیست؟

آدم ربایی در اصطلاح به معنای سلب آزادی تن است. جرم آدم ربایی به معنای ربودن و دزدیدن افراد بالای 15 سال بدون رضایت او و با اجبار و زور می باشد. دزدیدن افراد زیر 15 سال و افراد فوت شده نیز شامل جرم آدم ربایی می شود اما قوانین آن مربوط به طفل ربایی و مرده ربایی می شود. جرم آدم ربایی با اهداف و دلایل متفاوتی ممکن است رخ دهد. انتقام گیری، دستیابی به پول، وادار کردن شخصی به انجام کاری خاص و ... از جمله اهداف وقوع جرم آدم ربایی می باشد.

اما تعریف جرم آدم ربایی در قانون مجازات اسلامی به شرح زیر می باشد:

"هرکس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر با تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگری شخصاً یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند."

 

مجازات جرم آدم ربایی چیست؟

در ادامه ی قانون مجازات اسلامی در رابطه با تعریف جرم آدم ربایی آمده است: "به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد." بنابر این تعریف، مجازات جرم آدم ربایی حبس می باشد و مدت ان بستگی به شدت جرم دارد. همچنین اگر مجرم با کمک دیگران آدم ربایی را انجام داده باشد، همکاران او شریک جرم محسوب شده و آن ها نیز مجازات خواهند شد.

از دیگر عواملی که نحوه و نوع مجازات جرم آدم ربایی را تعیین می کند می توان به وضعیت سلامتی روحی و ذهنی مجرم، شرایط و موقعیت زندگی وی، نحوه ی ارتکاب به جرم و ... اشاره کرد.

لازم به ذکر است که جرم آدم ربایی یک جرم غیر قابل گذشت است. به این معنی که در صورت بخشش شاکی، تنها بخشی از مجازات قابل بخشش است و بخش دیگری از مجازات اجرا خواهد شد. این به دلیل آثاری که این جرم بر جامعه خواهد گذاشت، می باشد.

 

 

 

 

 

فعال در زمینه : وکیل آدم ربایی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما