شرایط ممنوع الخروج شدن افراد

 

 

آیا برای شما هم پیش آمده که قصد سفر به یکی از کشورهای خارجی و یا مهاجرت به کشوری را داشته و همه ی اقدامات لازم به این منظور را نیز انجام داده باشید، اما در آخرین لحظه و هنگام خروج از کشور در فرودگاه متوجه می شوید که ممنوع االخروج هستید. اما ممنوع الخروجی به چه علت؟ در این مقاله از وبسایت وکیل شیراز توضیح خواهیم داد که ممنوع الخروج شدن چه شرایط دارد و چه کسانی می توانند شما را ممنوع الخروج کنند. برای پاسخ به سوالات و یا مشاوره رایگان در رابطه با مسائل حقوقی مهاجرت به بخش وکیل مهاجرت  از وبسایت ما مراجعه کنید.

 

 

ممنوع الخروجی چیست؟

ممنوع الخروجی فرآیندی است که طی آن افراد حق خروج از کشور را از دست می دهند. قانون ممنوع الخروجی در قانون ماده 133 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است. ممنوع الخروجی بیش تر برای مجرمان و متهمان انجام می شود و اعتبار آن 6 ماه است. اما اگر دادگاه لازم بداند می تواند پس از پایان این مدت و به دفعات مکرر آن را تمدید نماید. اگر به ممنوع الخروجی خود اعتراض داشته باشید، ظرف مدت 20 روز از تاریخ ابلاغ آن می توانید اعتراض خود را ثبت نمایید.

 

چه کسانی ممنوع الخروج می شوند؟

افرادی که مشکلات زیر را داشته باشند ممنوع الخروج شده و نمی توانند از کشور خارج شوند:

  • افرادی که بدهی مالیاتی دارند.
  • بدهکارانی که بدهی آن ها توسط حکم دادگاه تایید شده باشد.
  • افرادی که سوءپیشینه ی کیفری دارند، از جمله سارقان، ولگردان، کلاهبرداران و ...
  • افرادی که طبق اعلام کتبی مقامات قضایی خروج آن ها از کشور مخالف مصالح ملی باشد.
  • افرادی که خروج آن ها منوط به تصمیم پدر یا همسرشان است.

 

چه کسانی می توانند ممنوع الخروج کنند؟

همانطور که توضیح دادیم مقامات قضایی می توانند حکم ممنوع الخروجی را برای افراد خاصی که نام بردیم صادر کنند. در بسیاری از موارد افراد حتی اجازه ی گرفتن گذر نامه نیز ندارند.

اما جز مقامات قضایی پدر و شوهر زنان نیز می توانند بنا به دلایل مختلف از جمله مشکلات خانوادگی و زناشویی اقدام به ممنوع الخروج کردن فرزند یا همسر خود کنند.

 

چگونه بفهمیم ممنوع الخروج هستیم؟

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه ای راه اندازی کرده که از طریق آن می توانید با وارد کردن اطلاعات خود از ممنوع الخروج بودن یا نبودن خود آگاه شوید. آدرس این سامانه exitban.ssaa.ir می باشد که به صورت آنلاین وضعیت ممنوع الخروجی شما را نشان می دهد.

 

 

 

 

فعال در زمینه : وکیل مهاجرت
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما