وکیل حقوقی کیست؟

 

 

بسیاری از افراد تصور می کنند وکیل فردی است که از آن ها در برابر قانون دفاع می کند. اگر چه این تعریف صحیح است اما باید بگوییم که تعریف وکیل بسیار گسترده تر از این است. وکیل به دو نوع وکیل حقوقی و وکیل کیفری تقسیم می شود که اگر چه وظایف آن ها یکی است اما میزان تخصص آن ها در موضوعات کمی تفاوت دارد. ما در این مطلب از وبسایت وکیل شیراز، قصد داریم به معرفی وکیل حقوقی و اختیارات و وظایف او بپردازیم. پس اگر می خواهید بدانید وکیل حقوقی کیست؟ در ادامه با ما همره باشید. برای اخذ وکیل حقوقی در تهران نیز می توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

تعریف وکیل حقوقی

وکیل حقوقی وکیلی است که از طرف موکل خود می تواند در مراجع قضایی و ... اقداماتی را انجام دهد. البته اقدامات وکیل حقوقی فقط محدود به مسائل حقوقی می شود و در مسائل کیفری نمی تواند اقدامی انجام دهد. همچنین محدوده اختیارات وکیل حقوقی در قبال موکل خود نیز محدود به وکالت نامه ای است که بین آن ها تنظیم شده و به امضاء رسیده است. در حدود این اختیارات حرف وکیل و موکل یکی و متوجه هم خواهد بود.

 

وظایف وکیل حقوقی

همانطور که گفتیم وکیل حقوقی فقط می تواند در موضوعات حقوقی به وکالت بپردازد. موضوعات حقوقی نیز به دو دسته ی حقوق عمومی و حقوقی خصوصی تقسیم بندی می شود که هر کدام نیز موارد مربوط به خود را در بر می گیرد که در ادامه می خوانید.

حقوق عمومی: حقوق عمومی مربوط به قوانینی است که قانون گذار آن ها را مشخص کرده است. و در واقع قوانینی که بین مردم و دولت وجود دارد حقوق عمومی است. بنابراین چنانچه مشکلی بین مردم و ادارات و سازمان های دولتی پیش بیاید، باید برای رفع آن به وکیل حقوقی مراجعه نمود.

حقوق خصوصی: حقوق خصوصی رفتار ها و مشکلات افراد با یکدیگر را مورد مطالعه قرار می دهد. بنابراین چنانچه از یک فرد خاصی شکایت دارید باید شکایت خود را توسط وکیل حقوقی پیگیری نمایید.

رایج ترین انواع مشکل حقوقی و نحوه برطرف کردن آن ها

برخی از رایج ترین مسائل حقوقی که ممکن است افراد در زندگی خود با آن مواجه شوند عبارتند از:

طلاق: یکی از بیشترین دعاوی که در دادگاه خانواده مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد طلاق است. شما می توانید قبل از ازدواج از طریق مشاوره حقوقی با هر گونه مشکل حقوقی که در زمان ازدواج ممکن است پیش آید آشنا شوید و بدین ترتیب از هر گونه مشکل جدی بعد از ازدواج جلوگیری کنید و یا اگر با مشکلات و مسائل مربوط به طلاق مواجه شدید مراحل آن را راحت تر و سریع تر طی کنید. در حالت کلی طلاق دارای انواع مختلفی بوده و شامل طلاق بائن و طلاق رجعی می شود. در طلاق بائن مرد نمی تواند در مدت عده به همسرش رجوع کند و اگر زوجین قصد آشتی داشته باشند باید مجددا با مراجعه به دفتر ازدواج عقد کنند. ولیکن در طلاق رجعی مرد می تواند در دوران عده به همسر خود رجوع کند و شروع زندگی مشترک نیاز به عقد مجدد نخواهد داشت.

اگر مشکل حقوقی که با آن مواجه شده اید در زمینه دعاوی طلاق و سایر موضوعات مرتبط به این دعوا است برای برطرف نمودن مشکل خود و تسریع در روند پرونده لازم است که حتما به وکیل طلاق در تهران مراجعه کنید.

معاملات: بخش مهمی از زندگی اکثریت افراد جامعه که موجب افزایش سرمایه می شود معاملات است که البته در این مورد حفظ سرمایه و جلوگیری از هر گونه خسارت مالی برای این افراد بسیار حائز اهمیت می باشد. لذابه منظور جلوگیری از هر گونه مشکل حقوقی در این زمینه توصیه می کنیم که از انجام هرگونه معامله به صورت دست نوشته پرهیز کنید و یا از داد و ستد ملک به صورت وکالتی اجتناب کنید و کلیه معملات خود را به صورت رسمی انجام دهید. اگربه هر دلیل با مشکل حقوقی در این حوزه مواجه شدید می توانید برای برطرف کردن آن و جلوگیری از خسارت مالی با وکیل ملکی در تهران مشاوره داشته باشید.

مهریه: یکی دیگر از رایج ترین مشکل حقوقی که در حوزه دعاوی خانواده مطرح می شود مهریه است. البته ذکر این نکته لازم ست که طلاق و مهریه هیچ ارتباطی به هم ندارند و با توجه به این که مهریه یکی از حقوق مالی زن محسوب می شود لذا زن هر زمان که تمایل داشته باشد می تواند برای مطالبه آن اقدام کند و مرد موظف به پرداخت است. در صورتی که درگیر پرونده های مهریه شده اید و به مشاوره نیاز دارید می توانید از وکلایی که در این حوزه تخصصی فعالیت می کنند کمک بگیرید. ما در سایت وکلا با معرفی مجرب ترین وکلای ایران به شما کمک میکنیم تا پرونده های شما در راه درستی پیش بروند. اگر در زمینه مهریه به وکیل نیاز دارید می‌توانید از بهترین وکیل مهریه در تهران کمک بگیرید.

معامله صوری: برخی افراد برای فرار از پرداخت دیون و یا بدهی های خود و جلوگیری از توقیف اموال، در طی یک معامله صوری املاک خود را به نام دیگران انتقال می دهند که قانون در صورت صوری تشخیص دادن یک معامله برای ان ارزش قائل نبوده و آن معامله را باطل اعلام می کند.

 به عنوان مثال اغلب مردانی که درگیر پرونده های مهریه می شوند برای فرار از پرداخت مهریه، اموال خود را به نام بستگان و یا نزدیکان خود منتقل می کنند و در صورتی که زوجه بتواند این موضوع را در دادگاه به اثبات برساند، مرد علاوه بر پرداخت مهریه برای او مجازات حبس تعزیری و یا جزای نقدی نیزدر نظر گرفته می شود.

تخلیه ید و خلع ید: مشکل حقوقی رایجی که میان مستاجر و مالک پیش می آید مربوط به زمانی است که مستاجر بعد از اتمام موعد اجاره، ملک را تخلیه نمی کند که در این صورت مالک می تواند دعوای تخلیه ید را در دادگاه مطرح نماید.

خلع ید به تصرف غیر قانونی اموال غیر منقول اشاره دارد که مالک لازم است برای برطرف نمودن این مشکل حقوقی با مراجعه به وکیل ملکی دعوای خلع ید را به دادگاه ارائه دهد.

 

 

 

سخن آخر اینکه وکیل حقوقی بیشتر در رابطه با انجام قوانین و تعهدات افراد و دولت نسبت به یکدیگر دخالت می کند. توجه داشته باشید که شکایت حقوقی را باید در دادگستری مطرح کنید.

 

 

 

 

فعال در زمینه : وکیل حقوقی در تهران
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما