وکیل حقوقی کیست؟

 

 

بسیاری از افراد تصور می کنند وکیل فردی است که از آن ها در برابر قانون دفاع می کند. اگر چه این تعریف صحیح است اما باید بگوییم که تعریف وکیل بسیار گسترده تر از این است. وکیل به دو نوع وکیل حقوقی و وکیل کیفری تقسیم می شود که اگر چه وظایف آن ها یکی است اما میزان تخصص آن ها در موضوعات کمی تفاوت دارد. ما در این مطلب از وبسایت وکیل شیراز، قصد داریم به معرفی وکیل حقوقی و اختیارات و وظایف او بپردازیم. پس اگر می خواهید بدانید وکیل حقوقی کیست؟ در ادامه با ما همره باشید. برای اخذ وکیل حقوقی نیز می توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

 

 

تعریف وکیل حقوقی

وکیل حقوقی وکیلی است که از طرف موکل خود می تواند در مراجع قضایی و ... اقداماتی را انجام دهد. البته اقدامات وکیل حقوقی فقط محدود به مسائل حقوقی می شود و در مسائل کیفری نمی تواند اقدامی انجام دهد. همچنین محدوده اختیارات وکیل حقوقی در قبال موکل خود نیز محدود به وکالت نامه ای است که بین آن ها تنظیم شده و به امضاء رسیده است. در حدود این اختیارات حرف وکیل و موکل یکی و متوجه هم خواهد بود.

 

وظایف وکیل حقوقی

همانطور که گفتیم وکیل حقوقی فقط می تواند در موضوعات حقوقی به وکالت بپردازد. موضوعات حقوقی نیز به دو دسته ی حقوق عمومی و حقوقی خصوصی تقسیم بندی می شود که هر کدام نیز موارد مربوط به خود را در بر می گیرد که در ادامه می خوانید.

حقوق عمومی: حقوق عمومی مربوط به قوانینی است که قانون گذار آن ها را مشخص کرده است. و در واقع قوانینی که بین مردم و دولت وجود دارد حقوق عمومی است. بنابراین چنانچه مشکلی بین مردم و ادارات و سازمان های دولتی پیش بیاید، باید برای رفع آن به وکیل حقوقی مراجعه نمود.

حقوق خصوصی: حقوق خصوصی رفتار ها و مشکلات افراد با یکدیگر را مورد مطالعه قرار می دهد. بنابراین چنانچه از یک فرد خاصی شکایت دارید باید شکایت خود را توسط وکیل حقوقی پیگیری نمایید.

 

سخن آخر اینکه وکیل حقوقی بیشتر در رابطه با انجام قوانین و تعهدات افراد و دولت نسبت به یکدیگر دخالت می کند. توجه داشته باشید که شکایت حقوقی را باید در دادگستری مطرح کنید.

 

 

 

 

فعال در زمینه : وکیل حقوقی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما